O víkendu 14. a 15. září se opět sjedou tisíce milovníků nožů a nožířského řemesla do Příbrami na již 32. ročník výstavy Nože 2024.
Tato výstava je tradičně zaměřena především na prezentaci řemeslného umění nožířů, kovářů, rytců a dalších řemesel s tím spojených. Zástupci zahraničních výrobců zde zase představí široké spektrum nožířských výrobků z celého světa a nebudou chybět ani produkty pro pobyt v přírodě.
Elektronická přihláška pro zájemce o účast na výstavě - zde. V případě nejasností nás kontaktujte.
Vstupenky budou k dostání u vstupu do Kulturního domu Příbram
Na výstavu je možný bezbariérový přístup.
Děti do 140cm a vozíčkáři - vstup ZDARMA
vzpomínka na minulé ročníky
České jubileum - překlad
Po dvacáté páté se konaly v Příbrami „Nože“. Je to jedna z největších výstav nožů v Evropě.
Příbram je malé město východně od Plzně. Hlavní atrakcí je malebný klášter na kopci nad městem. Avšak jedenkrát v roce se stává Příbram středem českého světa nožů, když Pavel Formánek zve na výstavu „Nože“. Za 25 let se tak ze zářijové akce vyklubala jedna z největších událostí svého druhu v Evropě“ s přibližně 150 vystavovateli a 3 000 návštěvníků se může srovnávat i s výstavou mistrů nožířství v Solingenu.
Na „Nožích“ vystavují hlavně nožíři z České Republiky a ze Slovenska, vedle nich i někteří z Maďarska, Polska a dalších zemí bývalého „Východního bloku“. Je zde používán i název „Kováři“, protože většina nožířů si své čepele sami vykovávají.
Výstava, která již roky má věhlas a je velice dobře organizovaná, se koná v Domě kultury Příbram, který ještě vyzařuje křehký „šarm“ socialismu. Přesto v tomto prostředí dokáže Pavel Formánek postavit na nohy zajímavou, sympatickou a především dobře navštívenou výstavu. Venku v parku vzniká správný stanový tábor s kovárnami, dřevořezbářskými i jinými dílnami, kde ukazují řemeslníci svoji práci, hraje živá hudba a výživný catering, což připomíná atmosféru lidové slavnosti. Mezitím jsou vidět rytíři, indiáni či trapeři. To zdůrazňuje, že nožířská scéna v Česku je stejně jako v Německu navázána na napodobňování historických výjevů.
V prvním patře budovy ve velkém sále stojí nožíři těsně vedle sebe u relativně malých stolečků, mezitím se tlačí nadšení návštěvníci. Nahoře na galerii se nacházejí stánky profesionálních výrobců nožů, v předsálí nabízejí dodavatelé materiál pro výrobu nožů. Vystavovatelé strojů a nářadí pro výrobu mají svůj vlastní prostor.
Návštěva Příbrami se vyplatí německému milovníkovi nožů už proto, že je zde mnoho nožů za relativně málo peněz. Už pod hranicí 100 euro má člověk ohromný výběr kovaných exemplářů každé velikosti. Nabídka je tradičně rustikálně funkční a přirozeně vychází z materiálů typických pro východní Evropu. Přesto se víc a víc mění styl - jsou vidět stále více zavírací nože, moderní design a materiály, a také taktické nože s odnímatelnou části sloužící k otevírání jednou rukou (Folder messer), které by sloužily ke cti i každému americkému nožíři. Za to je zodpovědná především mladá generace nožířů, která také v Česku a východních sousedních zemích existuje.
Organizátor Pavel Formánek využil 25. výročí trvání výstavy jako pohnutku ke stažení se a přenechání úkolu následovníkovi. Je už delší dobu v důchodu a trochu odpočinku si bohatě zaslouží. Odvedl čtvrtstoletí trvající skvělou práci.
Text: Hans J. Wieland, Fotos: Karel Šefrna